Bangkok – Transport – Tramwaje wodne

Jednym z najlepszych środków transportu, aby dotrzeć do głównych atrakcji Bangkoku takich jak Wat Pho, Grand Palace czy Wat Arun są tramwaje wodne, czyli łodzie zawijające do kolejnych przystani. Przepływająca przez miasto rzeka Chao Phraya stała się autostradą wodną pozwalającą omijać miejskie korki.tramwaje wodne w Bangkoku

Na przystaniach, w kasach oferowane są dwa rodzaje biletów: one-day-pass za 150 bath – taki turystyczny bilet wielokrotnego (z)użycia w ciągu jednego dnia oraz bilety jednorazowe po 40 bath. Jednak zerkając na plan tras nietrudno zauważyć, że są na nim 4 linie / rodzaje łodzi. Nikt nie informuje, że bilet zawsze można kupić bezpośrednio na łodzi, a ceny biletów to 15, 25 i 40 bath w zależności od rodzaju łodzi. Można by to porównać do pociągów osobowego, pospiesznego i ekspresu.

One-day-pas w większości przypadków nie jest wykorzystywany. Poszczególne typy łodzi podpływają pod przystanie w różnych kolejnościach i konieczne było by czekać wyłącznie na najszybszą i najdroższą „speed-boat”, aby po czterech kursach wykorzystać zapłaconą cenę. Podobnie jest z kupowaniem biletów oferowanych w kasie przystani ponieważ są sprzedawane wyłącznie bilety po 40 bath, a wcześniej może podpłynąć najwolniejsza łódka za 15 bath

Podsumowując: bilety najlepiej kupować bezpośrednio na łódce. płacimy tylko tyle ile jest konieczne, a tramwaje wodne to bardzo dogodny i szybki środek transportu w ogromnym Bangkoku.

Ważne przystanki:

  • N5. Rachawongs – China Town
  • N8. Tha Tien – Wat Pho oraz po drugiej stronie rzeki Wat Arun
  • N10. Maharaj – Grand Palace (Pałac królewski) –

Trochę inaczej ma się sprawa z atrakcjami usytuowanymi na zachodnim brzegu rzeki np. Wat Arun. Aby się tam dostać trzeba skorzystać z promu przepływającego na drugi brzeg rzeki. W tym przypadku płacimy za przeprawę bezpośrednio w kasie przy wejściu na przystań (kilka bath, dobrze jest mieć przy sobie drobne, bo wydana reszta może być bardzo ciężka). Przystanie promów przepływających na drugi brzeg są tuż obok przystani tramwajów wodnych, ale to są zawsze oddzielne przystanie.

Central Pier - SathornWat Arun